Newsy dotyczące nowych książek, sylwetki: gen. dyw. dr. inż. Sławomira Drumowicza – dowódcy Wojsk Specjalnych czy płk. Michała Strzeleckiego – byłego dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów oraz materiały o historii i tradycji wojska. Między innymi te wiadomości cieszyły się największym zainteresowaniem internautów wchodzących w 2021 r. na stronę CreatioPR.pl. Co warte zaznaczenia, część publikacji, które zyskały największą popularność wśród Czytelników to materiały sprzed kilku lat. Można z tego wywnioskować, że Czytelnicy szukają tu nie tylko „świeżych newsów”, ale również informacji pogłębionej, która nie przestaje być aktualna dzień czy tydzień po publikacji.
1. LUBLINIEC.PL. Cicho i skutecznie. Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej WP
Drugie, zaktualizowane wydanie bestsellera z 2010 r. znalazło się na półkach księgarskich w październiku 2021 r.
Ostatni rozdział opisuje, co w jednostce zmieniło się w ciągu ostatnich 10 lat. Przed kilkoma dekadami żołnierze przygotowywali się do prowadzenia tajnych operacji na terenie Polski, gdyby znalazła się ona pod okupacją przeciwnika. Z tego zadania zrezygnowano, gdy weszliśmy do NATO. Od kiedy Rosja zajęła Krym i wznieciła wojnę na Ukrainie, żołnierze wojsk specjalnych znowu ćwiczą takie scenariusze.
2. Macedonia. Rocznica śmierci komandosów z Lublińca
4 marca 2003 r., w Macedonii zginęli sierż. Paweł Legencki oraz sierż. Piotr Mikułowski z Lublińca. Byli to pierwsi od zakończenia II wojny światowej żołnierze polskiej jednostki specjalnej, którzy polegli w czasie misji bojowej.
Od kilku lat, na początku marca wielu internautów wraca do tej tragicznej historii. Dzięki temu żyje pamięć o Poległych.
3. Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie
Książka o rannych na wojnie w Afganistanie i medykach, którzy ich ratowali to mocna opowieść ukazała się na początku 2021 r. To kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość tej książki.
Dla niektórych Czytelników książka jest zbyt drastyczna. Dla wszystkich – bardzo prawdziwa.
4. Zmiana dowódcy w Jednostce Wojskowej Komandosów Lublińcu
W maju 2021 r. płk Michał Strzelecki pożegnał się z Jednostką Wojskową Komandosów. Oddziałem dowodził od 2016 r. Koszary w Lublińcu zamieni na sale wykładowe w US Army War College. Skierowano go bowiem na prestiżowe, „generalskie” studia w Stanach Zjednoczonych.
5. Commando. Nieznana historia 62. Kompanii Specjalnej Wojska Polskiego
Trzecie wydanie książki o maleńkiej specjednostce ukazało się latem. To szczegółowy opis oddziału, który w latach 1967–1994 zakamuflowano w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. To mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności!
Do księgarń książka trafiła w czerwcu 2021 r. Pierwsza edycja ukazała się w 2008 r., druga w 2017 r.
6. Od A do Z. Alfabet Biegu Katorżnika
Subiektywny, autoironiczny poradnik dla mniej doświadczonych biegaczy. Przygotowany po to, by nie musieć ciągle odpowiadać na powtarzające się pytania dziennikarzy i katorżnikowej młodzieży (myślę o stażu, a nie wieku): jak się przygotować, jak trenować, jak biec?
Krótki alfabet, który może być vademecum dla początkujących biegaczy.
7. Nowy dowódca AGAT-u. To on „uciszał Diwaniję”
Tekst, do którego chętnie wracają Czytelnicy. To historia poświęcona obecnemu dowódcy Wojsk Specjalnych – gen. dyw. dr. inż. Sławomirowi Drumowiczowi.
W październiku 2014 r. przechodził on z Jednostki Wojskowej Komandosów do jednostki AGAT. Była to okazja aby opisać sylwetkę oficera, który wtedy znany był głównie w środowisku specjalsów.
8. Rocznica Akcji pod Arsenałem
Jak teraz mogłaby wyglądać słynna operacja konspiratorów z Szarych Szeregów? Pracując w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego zaproponowałem śp. gen. dyw. Włodzimierzowi Potasińskiemu, dowódcy Wojsk Specjalnych, aby jego żołnierze pokazali to uczestnikom uroczystości zorganizowanych w rocznicę Akcji pod Arsenałem.
Do tego zadania Generał wyznaczył żołnierzy jednostki GROM.
9. Tragiczna akcja „Koppe”. Największa operacja sił specjalnych w okupowanej Polsce
Ze względu na rozmach i zaangażowane siły była to operacja specjalna, jakiej nie przeprowadził nikt w czasie II wojny światowej w Europie. Grupę konspiratorów oraz broń i wyposażenie należało przerzucić kilkaset kilometrów przez teren ściśle kontrolowany przez Niemców.
Celem był jeden z najwyższych funkcjonariuszy niemieckich w okupowanej Polsce. Wnioski z analizy przygotowań i przebiegu tej akcji do dziś są ciekawe i – mimo upływu prawie ośmiu dekad – nadal aktualne.
10. Komandosi poszukiwali skarbów Hitlera. Nieznana historia żołnierzy z 62. Kompanii Specjalnej WP
Służyli w elitarnej jednostce Wojska Polskiego. Prowadzili działania, które dziś wydają się nieprawdopodobne. Brali udział w jednej z najbardziej zagadkowych operacji PRL-owskich służb specjalnych – prowadzonych na Dolnym Śląsku poszukiwaniach skarbów zagrabionych przez Niemców w czasie II wojny światowej.
62. Kompanię Specjalną WP rozwiązano prawie przed trzema dekadami. Ale weterani spotykają się co roku. Tak też będzie w najbliższy weekend w Bolesławcu, gdzie jednostka stacjonowała.