Wszyscy podsumowują mijający rok, więc ja również. W 2021 r. do rąk moich Czytelników trafiły trzy książki. Pierwsza to: „Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie”. Dwie kolejne są wznowieniami. Chodzi o trzecie wydanie „Commando. Nieznana historia 62. Kompanii Specjalnej Wojska Polskiego” oraz drugie wydanie „LUBLINIEC.PL. Cicho i skutecznie. Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej WP”. Co prawda wznowienia nie dają takiej satysfakcji, bo to nie nowości. Ale dla autora to jednak bardzo sympatyczne, że wciąż wielu ludzi chce czytać coś, co powstało naście lat temu.
Przy tej okazji mam drobny prezent dla kupujących w Nowym Roku. Dzięki uprzejmości szefa Studia Abrys (Polecam, w tej firmie drukujemy tez nietypowe znaczki pocztowe na nasze przesyłki) mamy dla Was nietypowe magnesy na lodówkę (lub inną metalową szafkę). Do wyczerpania zapasów, do każdej zamówionej książki dodawać będziemy jeden magnes (jeśli ktoś już ma książki, a chciałby magnes – może zrobić zakupy dla przyjaciela).
Magnesy będą dodawane do przesyłek losowo, do wyczerpania zapasów.
W połowie grudnia, w jednym z czasopism naukowych ukazał się mój artykuł – efekt kilku lat studiów i kilkunastu lat obserwacji – „Tradycja jako element budowy tożsamości. Przypadek żołnierzy oddziałów Wojsk Specjalnych”. Myślę, że będzie to lektura bardzo ciekawa, choć nieoczywista, a miejscami kontrowersyjna. Więcej napiszę o tym już niedługo.
Więcej o książkach:
„LUBLINIEC.PL. Cicho i skutecznie. Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej WP”
Poznaj stacjonujący w Lublińcu oddział o numerze 4101. Utworzono go przed 60 laty, od 10 lat to Jednostka Wojskowa Komandosów. Dowiedz się, co żołnierze robili w Kambodży, Macedonii, Kongu, Pakistanie, Iraku, Afganistanie i na Ukrainie. Sprawdź, jak przygotowywali się do prowadzenia tajnych operacji na terenie Polski, gdyby znalazła się ona pod okupacją przeciwnika.
„Commando. Nieznana historia 62. Kompanii Specjalnej Wojska Polskiego”
Zapomnij o politycznej poprawności! Poznaj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w Bolesławcu.
Sprawdź, jakie zadania komandosi mieli wykonywać na wojnie Układu Warszawskiego z NATO. Odkryj, co robili w 1968 r. w Czechosłowacji, na wojnie w Wietnamie i podczas stanu wojennego. Gdzie na Dolnym Śląsku szukali „złota Hitlera”. Przeczytaj o morderczej służbie i szkoleniu, które obecnie skończyłyby się skandalami i wyrokami.
„Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie”
W naszych księgarniach nie było jeszcze takiej książki. To kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw. W ciągu kilku lat pracy nad publikacją autor dotarł do żołnierzy rannych w czasie misji w Afganistanie oraz ratujących ich medyków. Wzajemnie uzupełniające się opisy tworzą mocną opowieść o prawdziwej wojnie.
Poznamy relacje rannych walczących o przeżycie, dowódców, którzy w Afganistanie stracili żołnierzy oraz lekarzy nie zawsze potrafiących wygrać ze śmiercią.