-
Śmierć przedwojennego celebryty. Kto i dlaczego zastrzelił Kazimierza Junoszę-Stępowskiego i jego żonę?
5 lipca 1943 r. egzekutorzy przyszli po żonę, a przez przypadek zginął mąż. Po kilku miesiącach ponowili próbę i zlikwidowali żonę. Po ponad 80. latach niewielu by o tym pamiętało, gdyby nie fakt, że śmierć poniósł wtedy jeden z najsławniejszych…
-
Zmiany w Ambasadzie Węgier. Misję kończy wielki przyjaciel Polski
Po siedmiu latach pracę w Warszawie kończy Orsolya Zsuzsanna Kovács – Ambasador Nadzwyczajna i Pełnomocna Węgier w Polsce. Czas jej kadencji to z jednej strony rozkwit relacji polsko-węgierskich na wielu płaszczyznach, a z drugiej – okres olbrzymich wyzwań będących efektem…
-
30-lecie 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Jednostką dowodzi wyjątkowy oficer
Trzy dekady istnienia świętuje jedyny w Wojsku Polskim oddział kawalerii powietrznej. Żołnierze z Tomaszowa Mazowieckiego niejednokrotnie potwierdzali swoje bohaterstwo i profesjonalizm. Zarówno w czasie misji zagranicznych, głównie w Afganistanie, jak i przy obronie polskiej granicy. Od września 2023 r. brygadą…
-
Rocznica lądowania aliantów w Normandii. Dlaczego tak wielu rannych przeżyło?
W ciągu zaledwie kilku dni, zginęło lub zostało rannych ponad 9 tysięcy Aliantów. Straty byłyby zdecydowanie większe, gdyby nie penicylina. Po raz pierwszy, na masową skalę, ten antybiotyk zastosowano właśnie do leczenia rannych w Normandii.
-
Dezinformacja na wojnie: Tajna operacja spadochroniarzy Sosabowskiego, której nie było
To jedna z najciekawszych historii związanych z wojną informacyjną, do jakiej udało mi się dotrzeć. W nocy z 27 na 28 lutego 1942 r. Brytyjczycy przeprowadzili operację Biting, czyli rajd na francuskie miasteczko Bruneval. Celem było przejęcie najważniejszych elementów pracującego…
-
Statystycznie o szansach przeżycia na wojnie i w biznesie
Odporność na zestrzelenie bombowców w czasie II wojny światowej. Szansa na przeżycie ciężko rannego żołnierza w Afganistanie. Możliwość uniknięcia bankructwa na giełdzie, a nawet skuteczność współczesnej kampanii Public Relations. Mimo odległości czasowych i różnej specyfiki te wszystkie obszary łączy wspólny…
-
Marzec 2003 r.: GROM zdobył platformy naftowe w Umm Kasr.
Ta operacja zapoczątkowała nową epokę w powojennej historii Wojska Polskiego. Nie ma precedensu w dziejach naszych jednostek specjalnych. W jej efekcie Wojsko Polskie z poligonowego zaczęło się zmieniać w armię z doświadczeniami z wojny. Czas szybko leci, więc warto przypominać o operacji w Umm Kasr!
-
Odznaka Pamiątkowa Jednostki Wojskowej Komandosów. Dziękuję!
„Jest uhonorowaniem żołnierzy zawodowych i pracowników JWK za nienaganną służbę i pracę oraz innych osób szczególnie zasłużonych dla JWK” – napisano w legitymacji poświadczającej wyróżnienie. Moja odznaka ma numer 117, otrzymałem ją w czasie święta Jednostki Wojskowej Komandosów 7 października…
-
Fotomagnesy z książkami Jarosława Rybaka
Najpierw były specjalne znaczki pocztowe, którymi opłacano przesyłki z książkami. Teraz mamy drugą odsłonę akcji promującej siły specjalne oraz publikacje Jarosława Rybaka. Każdy, kto w październiku zamówi którąś z książek, w prezencie otrzyma fotomagnes. Akcja trwa do wyczerpania zapasu gadżetów.…