„Bieg o Nóż Komandosa”. Edycja na Ukrainie
Skoro polski MON oficjalnie potwierdził obecność specjalsów z Lublińca na Ukrainie, to można już poinformować o ukraińskiej edycji „Biegu o Nóż Komandosa”. Wystartowało w niej 35 zawodników, w tym kilku Polaków. Trasę wytyczyli i nagrody wręczali ludzie związani z Wojskowym Klubem Biegacza META, działającym przy Jednostce Wojskowej Komandosów. Tradycją stało się już, że specjalsi organizują zagraniczne edycje biegów w krajach, w których pełnią misje wojskowe. Dlatego kilkukrotnie takie zawody rozgrywano m.in. w Iraku, Afganistanie i w Kongo.
„Podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasz Szatkowski oficjalnie potwierdził doniesienia medialne o pobycie polskich operatorów Wojsk Specjalnych na Ukrainie. (…) Stwierdził, że „z Jednostki Wojskowej Komandosów został wydzielony komponent Wojsk Specjalnych (…) skierowany, w celu szkoleniowym, w rejon miejscowości Kropywnyćkyj (do dnia 14 lipca br. pod nazwą Kirowohrad), leżącej w odległości ok. 500 km od Doniecka i ok. 700 km od Ługańska” – jako pierwszy poinformował portal DEFENCE24.PL.

Numeracja zawodników na starcie.
Zajęcia szkoleniowe obejmują (jak poinformował MON) taktykę małych pododdziałów piechoty, szkolenie strzeleckie i medycynę pola walki. Bieg, w którym główną nagrodą był nóż komandosa cieszył się dużym zainteresowaniem ukraińskich żołnierzy. Wystartowała w nim ponad połowa żołnierzy pododdziału szkolonego przez Polaków, od sołdata (szeregowego) po kapitana. Korpus szeregowych okazał się najszybszy. Pierwsze miejsce zdobył sołdat Mikoła B. K., drugie – sołdat Roman M. S., a ostatnie na pudle – sołdat Igor S. L.
Regulamin dotyczący dystansu i umundurowania był taki sam, jak w czasie biegu przeprowadzonego 7 października w Lublińcu.

Pobiegła ponad połowa ukraińskich specjalsów szkolonych przez Polaków.

Trasa liczyła 10 km, należało ja pokonać w mundurze i wojskowych butach.

Główną nagrodą był nóż komandosa. Na mecie każdy z biegaczy dostał medal i krówkę.

Zwycięzca zawodów z nożem komandosa i krówką – znakiem rozpoznawczym imprez klubu biegaczy z Lublińca.
Wyszukaj
Ostatnie wpisy
- 20sie
Przed 20 laty Polska przejmowała odpowiedzialność za strefę w Iraku
- Opublikowano w
- Aktualności
- 19kw.
Dezinformacja na wojnie: Tajna operacja spadochroniarzy Sosabowskiego, której nie było
- Opublikowano w
- Aktualności,
- Siły specjalne,
- Artykuły prasowe,
- Komunikacja społeczna
- 31mar
Statystycznie o szansach przeżycia na wojnie i w biznesie
- Opublikowano w
- Aktualności,
- Siły specjalne,
- Artykuły prasowe
- 20mar
Mija 20 lat od najsłynniejszej operacji GROM-u. Rocznica zdobycia Umm Kasr.
- Opublikowano w
- Aktualności
- 31paź
100 książek dla 100 bibliotek. Budujmy szacunek dla polskich weteranów!
- Opublikowano w
- Aktualności,
- Siły specjalne