Festyn Komandosa w Dziwnowie na wyspie Wolin oraz 55. rocznica powstania 62. Kompanii Specjalnej w Bolesławcu. To w 2022 r. były dwa największe przedsięwzięcia promujące Wojska Specjalne. Nigdy wcześniej spotkania organizowane przez weteranów specjednostek nie były tak mocno wspierane przez żołnierzy współczesnych oddziałów Wojsk Specjalnych. To inicjatywa gen. dyw. dr. inż. Sławomira Drumowicza – dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych.
Festyn Komandosa w Dziwnowie
Między 26 a 28 sierpnia 2022 r. do Dziwnowa zjechali miłośnicy komandosów. Pierwszy raz zaprezentowały się tam wszystkie oddziały Wojsk Specjalnych.
Kilkanaście tysięcy widzów odwiedzających Festyn mogło obejrzeć ekspozycje i pokazy żołnierzy i członków grup rekonstrukcyjnych. Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszyły się skoki spadochronowe do rzeki Dziwny. Wykonali je żołnierze Wojsk Specjalnych.
W czasie Festynu Komandosa uroczyście odsłonięto obelisk z symbolami jednostek specjalnych Wojska Polskiego: współczesnych i już rozwiązanych.
Uliczka przy Liceum Społecznym w Dziwnowie, na której odbywają się uroczystości komandosów, stała się miejscem upamiętnienia formacji i ludzi związanych z polskimi siłami specjalnymi. Obok odsłoniętego obelisku znajduje się postument poświęcony wojskowym mistrzom spadochroniarstwa, kamień z tablicą informującą o tym, że w Dziwnowie stacjonował 1. Batalion Szturmowy oraz głazy upamiętniające dowódców Batalionu.
Rocznica powstania 62. Kompanii Specjalnej
Natomiast 3 i 4 września 2022 r., w Bolesławcu na Dolnym Śląsku, 55-lecie powołania jednostki świętowali weterani 62. Kompanii Specjalnej. Choć pododdział został rozwiązany w 1994 r., to jego żołnierze nieprzerwanie, od momentu rozwiązania, co roku spotykają się w pierwszy weekend września.
Uroczystość rozpoczęła się w bolesławieckich koszarach, w których ten pododdział stacjonował. Część piknikową zorganizowano w miejskim ośrodku sportu i rekreacji. Tam urządzono stoiska współczesnych formacji specjalnych, rekonstruktorów i weteranów sił specjalnych.
[PRZECZYTAJ WIĘCEJ O 62. KOMPANII SPECJALNEJ Z BOLESŁAWCA]
Podobnie jak w Dziwnowie, tu również żołnierze Wojsk Specjalnych przeprowadzili skoki spadochronowe. Przyciągnęły one rzesze widzów. Jednak najciekawszymi epizodami pokazów były elementy współdziałania sekcji specjalnej ze śmigłowcem. Widzowie zobaczyli desant na „szybkiej linie” oraz podbieranie specjalsów metodą „na papieża”.