To pierwszy polski cykl telewizyjny poświęcony żołnierzom rannym w Afganistanie oraz leczących ich medykom. Autentyczna dokumentacja oraz emocjonalne rozmowy tworzą niezwykłą atmosferę tego serialu. W ośmiu odcinkach poznamy ciężko poszkodowanych weteranów. Byłem współautorem pomysłu serii i scenariusza. Odpowiadałem również za organizację zdjęć oraz kontakty z wojskiem.
W czasie programu badawczego „Afgan” rozmawiałem z weteranami poszkodowanymi w czasie wybuchów min-pułapek w Afganistanie. Ich opowieści były niesamowite. Postanowiłem je spisać. W czasie rozmowy z Grzegorzem Zasępą, producentem realizowanego w Wojskowym Instytucie Medycznym serialu telewizyjnego „Sala operacyjna” pojawił się pomysł na sfilmowanie takich historii.
Zostałem więc współautorem pomysłu serii i scenariusza. Odpowiadałem również za organizację zdjęć oraz kontakty z wojskiem. Serial nie powstałaby bez przychylności m. in. Dyrekcji WIM, Dowództwa Generalnego RSZ oraz Dowództwa Operacyjnego RSZ. Większość materiałów filmowych zrealizowano w WIM, gdzie leczono najciężej poszkodowanych żołnierzy uczestniczących w misji w Afganistanie. Pozostałe – w jednostkach wojskowych i na poligonach.
W materiałach prasowych napisano: „Weterani. Wyrwani śmierci” to historie polskich żołnierzy, którym cudem udało się przeżyć podczas wojny w Afganistanie oraz polskich medyków, którzy pracowali w tamtejszych szpitalach polowych. Strach, śmierć, całkowity brak zasad po stronie wroga, bieda i ogromna niesprawiedliwość – to była dla nich codzienność. Bohaterowie serialu wrócili z piekła, a ratujący ich lekarze mówią, że cudem wyrwali ich z objęć śmierci.
Podczas wojny w Afganistanie, życie straciło 44 polskich żołnierzy, a ponad 860 odniosło obrażenia. Serial dokumentalny pokazuje historie tych, którzy za udział w misji zapłacili bardzo wysoką cenę. Swoje życie zawdzięczają polskim lekarzom, którym udało się ich uratować. Każdy z trzech prezentowanych odcinków opowiada historię jednego żołnierza. St. sierżant Grzegorz Fedorowicz doznał ciężkich obrażeń, na skutek wybuchu miny-pułapki. Lekarze dawali mu 10 proc. szans na przeżycie. St. kapral Michał Ożóg to pierwszy ciężko ranny polski żołnierz w Afganistanie. Snajper, za którego głowę talibowie wyznaczyli nagrodę 20 tys. dolarów. Dwukrotnie otarł się o śmierć. Mł. chorąży Andrzej Sinkiewicz w wyniku postrzału z granatnika został ciężko ranny. Jego uszczerbek na zdrowiu wynosi 69 proc. Każdy z nich wciąż służy w wojsku. W serialu wykorzystano unikatowe zdjęcia ze szpitali polowych, prywatne zdjęcia bohaterów, a także filmy zrealizowane na potrzeby armii.
Bohaterami poszczególnych odcinków są: Jakub Tynka (odc.1), Grzegorz Fedorowicz (odc. 2), Arkadiusz Żurkowski (odc. 3), Andrzej Skrajny (odc. 4), Michał Ożóg (odc. 5), Dawid Babiasz (odc.6), Michał Sobczuk (odc.7), Andrzej Sinkiewicz (odc.8).
Serial wyprodukowała firma Tiburon Film Media. Za reżyserię odpowiadały: Monika Jargot i Agnieszka Krótki-Żmijewska.
Na przełomie 2018 i 2019 r. w Programie 1 Telewizji Polskiej emitowano drugi sezon „Weteranów”.