Jak teraz mogłaby wyglądać słynna operacja konspiratorów z Szarych Szeregów? W 2008 r., pracując w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego zaproponowałem śp. gen. dyw. Włodzimierzowi Potasińskiemu, dowódcy Wojsk Specjalnych, aby jego żołnierze pokazali to uczestnikom uroczystości zorganizowanych w 65 rocznicę Akcji pod Arsenałem.


26 marca 2014 r. odbędą się uroczystości z okazji 71 rocznicy Akcji. To dobra okazja, aby przypomnieć przedsięwzięcie z marca 2008 r. Organizując go, chcieliśmy pokazać łączność żołnierskich pokoleń.

W 1943 r. harcerze z Szarych Szeregów odbili w centrum Warszawy swojego kolegę Jana Bytnara „Rudego” oraz dwudziestu więźniów politycznych przetrzymywanych przez gestapowców na Pawiaku.

W 2008 r. kilkunastu żołnierzy z jednostki podległej Dowództwu Wojsk Specjalnych „odbiło” kilku „zakładników”. Względy bezpieczeństwa nie pozwalały, aby w bezpośrednim otoczeniu kilku tysięcy gapiów prowadzić operację na większą skalę.

Arsenal_1

Ratownicy ukryli się w kilku samochodach. Kierowcy czekali na sygnał obserwatorów.

Arsenal_2

„Zakładnicy” przewożeni byli w busie eskortowanym przez dwa samochody osobowe. Do zatrzymania konwoju komandosi wykorzystali kilka pojazdów. Samochody ochrony zniszczono m. in. za pomocą jednorazowych wyrzutni przeciwpancernych AT-4. Na zdjęciu widać moment wystrzału.

Arsenal_3

Na ulicy leży zużyta wyrzutnia AT-4.

Arsenal_4

Błyskawicznie zlikwidowano ochronę pilnującą „zakładników”.

Arsenal_6

Uwolnionych ewakuowano do podstawionych pojazdów.

Arsenal_7

Wyciągnięcie „zakładników” z pojazdów i ewakuacja do własnych samochodów trwało moment.

Arsenal_8

Gdy komandosi odpalili świece dymne, okolicę pokryła gęsta mgła.

Arsenal_9
Widzów najbardziej rozczarował czas, w jakim komandosi przeprowadzili operację. Trwała zaledwie kilkadziesiąt sekund.

Dla mnie – jako podharcmistrza, instruktora harcerskiego – bardzo ważne było także to, że w 2008 r. pierwszy raz upamiętnienie jednej z najsłynniejszych akcji Szarych Szeregów organizowały wspólnie dwie największe organizacje harcerskie: Związek Harcerstwa Polskiego oraz Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej.
Wydarzenie ściągnęło pod warszawski Arsenał około dwa tysiące harcerzy oraz co najmniej kilka tysięcy widzów.

 

Fot: Piotr Owczarczyk/Departament Prasowo-Informacyjny MON, Joanna Urban.

Źródło: Jarosław Rybak GROM2.PL